Ikhwanweb :: The Muslim Brotherhood Official English Website

Tue109 2018

Last update19:14 PM GMT

Back to Homepage
Font Size : 12 point 14 point 16 point 18 point
:: Arab Revolutions > EGYPT
FJP Press Release No. (18) FJP Final Candidate List, 2nd Phase
FJP Press Release No. (18) FJP Final Candidate List, 2nd Phase
The second phase of the Egyptian People’s Assembly elections 2011-2012 begins on Wednesday. The Freedom and Justice Party (FJP) will run this phase with 169 candidates, including 49 for the ‘Individual’ seats and 120 on the Lists, out of a total 180 candidates, 60 for the Individuals and 120 on the Lists.
Wednesday, December 14,2011 11:39
IkhwanWeb

 The second phase of the Egyptian People’s Assembly elections 2011-2012 begins on Wednesday. The Freedom and Justice Party (FJP) will run this phase with 169 candidates, including 49 for the ‘Individual’ seats and 120 on the Lists, out of a total 180 candidates, 60 for the Individuals and 120 on the Lists.


The FJP stresses that this phase must avoid errors and contraventions of the first phase, so the electoral experience can truly reflect the great civilization and long glorious history of the Egyptian people.

We, therefore, have this to say:

- We call upon all competing parties and rival candidates to deal with the electoral process as one link in the chain of political competition, and not transform the elections into a moral, physical and material war arena, as happened in the first round.

- The FJP emphasises its commitment to alliances, as in the Democratic Alliance for Egypt (DAE).The party confirms that it has not entered any alliances or coalitions with any parties or persons other than the aforementioned DAE. In this context, the FJP is taking notice of the parties and candidates who use its name in the promotion of non-existent alliances in order to trick FJP voters. The FJP will take legal action against such violations.

- The party renews its call for all media, especially those owned by certain businessmen – some of whom are competing with us in the elections – to show commitment to objectivity and impartiality, which requires the media to put Egypt's interests before any other special interests, irrespective of who wins the election.

- The FJP declares its commitment and its members’ commitment to the timetable set for election campaigns and to the rules of campaign silence.

The following are the names of FJP candidates (the Democratic Alliance) in the second phase.

Giza Governorate:

First constituency (Giza, Abu Al-Nomros, Hawamedia,  Badrasheen,  Ayyat,  Al-Saff, Atfeih, Bulaq Al-Dakrour, Al-Imraneya, Talebeya).

First, The List:

No.                                       Name                                           Category

1       Essam El-Din Mohamed Hussein Al-Arian           Professionals

2       Azab Mostafa Morsi Yaqout                                       Workers

3       Jom’aa Mohamed BadriMohamed Mor’ee            Professionals

4       Ahmed Abdo Mohamed Sayed                                Workers

5       Mohamed Farouk Mehana Ali                                  Professionals

6       Mustafa Ahmed Sayed Murad                                  Farmers

7       Rizk Abdel-Tawab Rizk Hawass                             Professionals

8       Osama Mahmoud Awad Mohamed Mahjoub       Workers

9       Samah Sayyed Ahmed Abdul-Khaliq                     Professionals

10     Hamed Ahmed Mohamed Nasser Bassiouni     Workers
 
Second, Individuals:

1 - First constituency (Qism Al-Giza,Markaz Abu Al-Nomros,Qism Al-Hawamedia, Markaz Badrasheen,Markaz Al-Ayyat, Al-Saff, Atfeih).

No.                                       Name                                            Category

1        Mohamed Ibrahim Ahmed Hussein                              Professionals

2        Khattab Sayyed Khattab Murad                                   Workers
 

2 - Second Constituency(Bulaq, Al-Imraneya, Talebeya).

No.                                       Name                                           Category

1       Jamal Abdel Fattah Ali Ashri                                   Professionals
 
2 - Second constituency (Imbaba, Agouza, Dokki, Al-Ahram, 6 October First,Monsha’at Al-Qanatir, Bahariya Oasis,Markaz Osim, Warraq, Sheikh Zayed,Markaz Kerdasa, 6 October Second)

First, The List:

No.                                       Name                                           Category

1     HelmiSayyed Abdul Aziz Al-Jazzar                            Professionals

2     Khaled Mahmoud Mohamed Hamid Azhari            Workers

3     Mohamed Kamal Abu Eita Rifa’ei                             Professionals

4     Azza Mohamed Ibrahim Al-Jarf                                  Farmers

5     Ahmed Abdel Latif Ahmed Al Kholi                           Professionals

6     Mohamed Taha Mohamed Tawil                               Farmers

7     Abdel-Meguid Mahmoud Omran Ahmar                  Professionals

8     Mohamed Abdul Rashid Abdul Hamid Ahmed       Workers

9     Mahmoud Sayed Sharif Abdel Aziz                           Professionals

10   Atef Ali Abd Rabbo Khudair                                       Workers
 
Second, Individuals:

1 - Third Constituency (Imbaba, Dokki, Agouza)

No.                                       Name                                           Category

1       Ahmad Amr Mohamed SayedDarraj                       Professionals

2       Ayman Mahmoud Sadiq Ref’at                               Workers
 
2 - Fourth constituency (Al-Ahram, 6 October First, Bahariya Oasis, Sheikh Zayed,Markaz Kerdasa,6 October Second).

No.                                       Name                                           Category

1       Mohamed Abdel-Moneim Mahmoud El-Sawy      Professionals

2       Abdul Salam Mohamed Zaki Bashandi                 Workers
 

3 - Fifth constituency (Monsha’at Al-Qanatir,Osim, Warraq)

No.                                       Name                                           Category

1          Mahmoud Mohamed Ali Amer                                Professionals
 

Menoufia Governorate:

First constituency (Bandar Shebeen,Markaz Shebeen, Quisna, Birkat al-Sab’a,Talla, Al-Shohadaa)

First, The List:

No.                                       Name                                           Category

1       Sabri Mohamed Ahmed Amer Khidr                       Professionals

2       Badr Abdel Aziz Mahmoud Badr Al-Fallah             Farmers

3       MohamedAl-Saeed Idris                                           Professionals

4       AladdinAbdul Ghaffar Mansour Hassan               Farmers

5       Rabi’e Sulaiman Abdul Nabi Al-Kholi                   Professionals

6       Sami Abdel Hamid Ibrahim Abd El-Al                    Workers

7       Manal Abdel-Fattah Ahmed Yusuf                         Professionals

8       Mustafa Abdul Sami’e Farahat Ismail                    Workers
 
Second, Individuals:

1- First Constituency (Bandar Shebeen,Markaz Shebeen, Quisna)

No.                                       Name                                           Category

1       Saad Mohamed Yusuf Hussein                                Workers
 

2 - Second constituency (Birkat al-Sab’a,Talla, Al-Shohadaa)

No.                                       Name                                           Category

1       Ali Mahmoud Mohamed Ismail                                Professionals
 
Second constituency (Markaz Ashmun,Markaz Bajour,Markaz Menouf, Bandar Menouf,Markaz Sadat, Bandar Sirs Layyan)

First, The List:

No.                                       Name                                           Category

1       Ashraf Mahmoud Mohamed Badr Al-Din              Professionals

2       Abdel Fattah Mahmoud Mohamed Eid                  Farmers

3       Ateyya Adlan Ateyya Ramadan                              Professionals

4       Ashraf Nabih Abdul Jalil Abdul Al-Nabey             Farmers

5       Mohamed Saeed Attia Moussa Dehim                  Professionals

6       Jamal Mohamed Ali Zayed                                       Workers

7       Nabil Hamid Hassan Almeazer                               Professionals

8       Nabila Ali Motawe’e Moussa                                   Workers
 
1 - Third constituency (Ashmun, Bajour)

No.                                       Name                                           Category

1       Mahmoud Ali Mohamed Abul Majd                        Workers
 

2 - Fourth constituency (Menouf,Sirs, Sadat):

No.                                       Name                                           Category

1       Ibrahim Ibrahim Mustafa Hajjaj                                Professionals
 

Beheira Governorate:

First constituency (Bandar Damanhur, Markaz Damanhur, Mahmudiya, Dakko, Rasheid, Bandar Kafr El-Dawar, Markaz Kafr El-Dawar, Abu Hommos,Housh Issa, Abul-Matamir).

First, The List:

No.                                       Name                                           Category

1       MohamedJamal Heshmat Abdel-Hamid                Professionals

2       Mohamed Awad Abd Al-Aaty Zayat                        Workers

3       Mahdi Abdul-Hamid Mohamed Karsham              Workers

4       Mohamed Abdul-Kafi Hamad Mansour                 Farmers

5       Manal Abdel Moneim Ahmed Ismail                       Professionals

6       AshrafAli Sayed Kafrawi                                          Workers

7       Hosny Omar Ali Omar                                               Professionals

8       Mohamed Jabr Mohamed Nassar                           Workers

9       Mo’aathe Abbas Hassan Saeed Al-Sisi                 Professionals

10     Adel Ahmed Mohamed Hussein Habiba               Workers

11     Mohamed Bassiouny Saad Shalaby                      Workers

12     Hillel Abdul HamidHillel Khattab                            Workers
 
Second, Individuals:

1 - First constituency (Bandar Damanhur, Markaz Damanhur, Mahmudiyah).

No.                                       Name                                           Category

1       Osama Mohamed Ibrahim Suleiman                      Professionals

2       Tareq Rajab Saleh Mohamed Saleh                      Workers
 

2 - Second constituency (Edco, Rasheid, Bandar Kafr El-Dawar, Markaz Kafr El-Dawar).

No.                                       Name                                           Category

1       Mahmoud Abdul Latif Ali Abdul Jawad                 Professionals

2       Yasser Ali Abdul Raf’e Ali                                        Workers
 
Second constituency (Aldelenegat, Kom Hamada, Nubaria, Wadi Natrun, Markaz Badr, Itay Al-Baroud, Shabrakhit, Rahmaniya).

First, The List:

No.                                       Name                                           Category

1       Mohamed Ibrahim Hawari                                        Professionals

2       Mohamed Shaaban Issa                                          Farmers

3       Mohamed Munib Jeneidi                                          Professionals

4       Said Ramadan Al-Shazly                                         Workers

5       Hafsa Atef Shoman                                                   Professionals

6       Yahya Abdul Rahman Abdul Aziz Mustafa          Farmers

7       Hifzi Ahmed Ali Zayed                                              Professionals

8       Mohamed Al-Sawi Assal                                          Farmers
 
Second, Individuals:

1 - Third constituency (Abu Hommos, Housh Issa, Abul-Matamir).

No.                                       Name                                           Category

1       Ahmed Zuhair                                                            Professionals

2       Masri Saad Abu Kachik                                            Workers
 
2 - Fourth constituency (Aldelenegat, Kom Hamada, Nubaria, Wadi Natrun, Markaz Badr).

No.                                       Name                                           Category

1       Adel Makram                                                               Professionals

2       Abdul Hamid Saad Shokr                                         Workers

 3 - Fifth Constituency (Itay Al-Baroud, Shabrakhitt, Rahmaniya)

No.                                       Name                                           Category

1       Saad Abu Taleb                                                         Professionals

2       Ahmed Sayed Khater                                                Workers
 

Sharqiya Governorate:

First constituency (Zagazig First, Zagazig Second, Markaz Zagazig, Markaz Bilbeis, Tenth of Ramadan –First,Markaz Menya Al-Qamh,Markaz Mashtol Al-Souq, Alqenayat, Tenth of Ramadan - Second).

First, The List:

1 - First constituency (Zagazig).

No.                                       Name                                           Category

1       Sayed Abdulaziz Nejeida                                         Professionals

2       Saleh Suleiman Ali                                                   Workers
 
2 - Second constituency (Bilbeis).

No.                                       Name                                           Category

1       Dr. Amir Bassam Al-Najjar                                        Professionals

2       Mohamed Abdul Raouf Ghaith                                Workers
 
2 - Second constituency (Abu Kabir, Hehia, Ibrahimeya,Deiarb Negm, Faqous, Abu Hammad,Qareen, Husseiniya,San Al-Hajar,Monsha’at Abu Omar, Saleheya Jadida, Kafr Saqr,Awlad Saqr).

First, The List:

No.                                       Name                                           Category

1       Dr. Farid Ismail Abdel Halim Khalil                         Professionals

2       Ahmed Ali Ibrahim Ezz                                             Farmers

3       Major-General Abbas Mohamed Mukhaimar        Professionals

4       Mahmoud Sayed Wahid Abdel Hamid                   Workers

5       Dr.Mostafa Mohamed Abdel Halim Diab               Professionals

6       Mohamed Mahmoud Moussa Omar                       Workers

7       Dr.Abdullah Atiya Ali Hilal                                         Professionals

8       Ahmed Ali Awad Alma’zemi                                     Workers

9       Sayed Mohamed Salem El-Borai                            Professionals

10     Hana Sayed Saleh Hassanin                                  Farmers
 
Second, Individuals:

1 - Third constituency(Abu Kabir).

No.                                       Name                                           Category

1       Mohamed Fayyad Mohamed Abdel Moneim        Professionals

2       Ibrahim Mohamed Saleim                                        Workers
 
2 - Fourth constituency (Faqous).

No.                                       Name                                           Category

1       Dr. Mohamed Safwat Sweilam                                Professionals

2       Mohamed Awad Shawish                                        Workers

3 - Fifth constituency(Husseiniya).

No.                                       Name                                           Category

1       Ahmed Suleiman Ahmed Shu’ail                           Professionals

2       SayedMohamed Abdul Karim Alatweil                  Workers
 
Ismailia Governorate:

First, The List:

No.                                       Name                                           Category

1       Hamdy Mohamed Mohamed Ismail                        Professionals

2       Aladdin Khalifa Omar Khalifa                                  Workers

3       Zainab Ali Mustafa Abdul-Karim                             Professionals

4       Metwalli Ali Saleh Mohamed                                   Workers
 
Second, Individuals:

1 - First constituency

No.                                       Name                                           Category

1       Dr.Mohamed Hisham Mustafa                                 Professionals
 
Suez Governorate:

First, The List:

No.                                       Name                                           Category

1       Ahmad Mahmoud Mohamed Ibrahim                     Professionals

2       Abdul Hakim Mohamed Mahmoud Ismail             Workers

3       Azza Ismail Mohamed                                               Professionals

4       Mohamed Ahmed Mustafa Ibrahim                        Workers
 
Second, Individuals:

1 - First Constituency

No.                                       Name                                           Category

1       Abbas Abdul Aziz                                                      Professionals

2       Mohamed Sharif                                                        Workers

Sohaj Governorate:

First constituency (Sohaj First, Sohaj Second, Sohaj, Akhmim, Kawthar, Maragha, Juhayna, Saqaltah, Tahta, Tama).

First, The List:

No.                                       Name                                           Category

1       Mohamed Ateyya Saghir Hussein                          Professionals

2       Mohamed Yusuf Mahmoud Shehata                     Workers

3       Mukhtar Ahmed Mohamed Sayed                          Professionals

4       Abdel-Radi Awad Aref Awad                                   Farmers

5       Reda Abdullah Radwan Abdullah                         Professionals

6       Nur al-Din Rashid Ibrahim Bahnasawi                  Workers

7       Ahmed Abdel-Aal Abdel-Azim Mohamed              Professionals

8       Mohamed Salah Mohamed Amir                            Workers

9       Jamal Saleim Saleim Sayed Ali                              Workers

10     Safia Ahmed Mohamed Mohamed                         Professionals

11     Rajab Younis Mohamed Yunus                              Workers

12     Ashraf Ahmed Tammam Mohamed                        Professionals

 Second, Individuals:

1 - First constituency

No.                                       Name                                           Category

1       Dr. Abdul-Sami’e Atallah Ismail Mohamed           Professionals

2       Mustafa Abdel-Hamid Abdel-Rahim                       Farmers
 
2 - Second constituency

No.                                       Name                                           Category

1       Sheikh Mohamed Abdul-Rahman                          Professionals
 

2 - Second constituency (Gerga,Monsha’, Alusirat, Balyna, Dar es-Salaam).

First, The List:

No.                                       Name                                           Category

1       Mohamed Mustafa Abdel-Majid Ansari                  Professionals

2       Ali Chadli Badawi Sayed                                          Workers

3       Mohamed Fares Ibrahim Ali Abdul Rahim            Farmers

4       Ref’at Abbas Ahmed Ali                                           Professionals

5       Bilal Abdul-Azim Bilal Isa                                         Workers

6       Dr. Ayman Abdel-Hamid Mohamed Yusuf            Professionals

7       Chikhoun Mohammadein Mohamed Mahmoud  Farmers

8       Salwa Mohamed Ahmed Abdel Karim                   Professionals
 
Second, Individuals:

1 - Third constituency

No.                                       Name                                           Category

1       Mohamed Mass’ad Imam Aharzaji                          Professionals

 2 - Fourth Constituency

No.                                       Name                                           Category

1       Mohamed Ahmed Cherkaoui Abdel-Hamid          Professionals
 

3 - Fifth Constituency

No.                                       Name                                           Category

1       Heshmat Saeed Ahmed Bakheet                           Professionals
 
Beni Suef Governorate:

First constituency (Markaz Wasseti,Markaz Nasser, Bandar Beni Suef, Markaz Beni Suef,Markaz Ehnasia al-Madina).
 
First, The List:

No.                                       Name                                           Category

1       Dr. Hamdi Hussein Abdel Jawad Zahran              Professionals

2       Abdel-Rahman Shokri Abdel-Rahman                  Farmers

3       Dr. Mahmoud Saber Abdel Jawad Allam               Professionals

4       Hussein Sami Mohamed Yunus Jadallah             Farmers

5       Fatima Mahmoud Mohamed Abdel-Hafez              Professionals

6       Mohamed Marzouk Hassan Marzouk                       Workers

7       Taha Fahmy Abdul-Rauf Abdullah                            Professionals

8       Hassan Sayed Mahmoud Ali                                      Workers
 
Second, Individuals:

1 - First constituency (Bandar Beni Suef,Markaz Beni Suef,Ehnasia al-Madina).

No.                                       Name                                           Category

1       Jaber Ahmed Mansour Abdel Wahab                        Professionals

2       Younes Sarhan Hussein Hassan                              Workers
 
2 - Second constituency (Markaz Wasseti,Markaz Nasser).

No.                                       Name                                           Category

1       Mohamed Shakir Abdul Baqi Mayhoub Deeb          Professionals

2       Abdel-Azim Abdel-Alim Abdel-Azim Mahmoud        Workers
 
2 - Second constituency (Markaz Biba,Markaz Fashn, Markaz Samasta).

First, The List:

No.                                       Name                                           Category

1        Saad Abboud Abdel Wahid Qutb                                Professionals

2         Farouk Abdel Hafeiz Abdel-Aaty Mabrouk                Workers

3         Fawzi Abdel Rahim Mohamed Hussein                  Professionals
 
tags: Elections / Freedom and Justice Party / FJP / Democratic Alliance / Media / People’s Assembly / Egyptian People / DAE / FJP Candidates
Posted in EGYPT , FJP News  
Add Comment Send to Friend Print
Related Articles
FJP MP In Luxor: Supporting Tourism is One of our Priorities
FJP Says Unknown Parties Distributing Extremist Propaganda in Its Name in Cairo
FJP Holds First Forum for Elected MPs
FJP Meets Spanish Ambassador in Cairo
FJP Organizes Cycling Marathon in Suez to Encourage Sports and Campaign for Candidates
FJP: Constituent Assembly Must Represent all Egyptians
Senator John Kerry and U.S. Ambassador Visit FJP, Discuss Egypt's Democratic Transition
FJP Youth: Reinstating of the Emergency Law a Step in the Wrong Direction
FJP Candidates Go Sightseeing to Promote Tourism
FJP Receives Polish Ambassador in Cairo
Katatny Explains Why FJP Withdrew from SCAF's Advisory Council
Egypt: FJP Launches Official Party Newspaper
FJP Leader: Democracy in Egypt will Solve Copts Issues
FJP Press Release No. (17), Run-off Results
FJP Press Release No. (16), End of Run-Off Voting
Violations Mar Elections' Run-offs in Several Provinces, FJP Press Release No. (14)
Egyptian Legislative Elections, FJP Press Release No. (15)
FJP Press Release No. (13), Runoff Starts
FJP Press Release No. (12) – Run-Off Voting